Z życia Parafii 2008 r.

Rok Rodziny jaki został ogłoszony w I Niedzielę Adwentu 2007r towarzyszył nam przez cały 2008 rok. Trzy obrazy z wizerunkiem Św. Rodziny nawiedzały nasze domy, gdzie skupiały przy sobie na modlitwę wszystkich domowników. W drugiej połowie stycznia po kolędzie dzwony pogrzebowe nie przestawały dzwonić w naszym kościele, aż do połowy lutego, wzywając nas na modlitwę za zmarłych parafian, których w tym czasie odprowadzaliśmy na nasz zabrzeski cmentarz niemal codziennie. Rekolekcje Wielkopostne odprawiliśmy tradycyjnie w V Niedzielę Wielkiego Postu pod przewodnictwem ks. Tomasza Błachuta, redaktora naszego diecezjalnego radia „Anioł Beskidów”. Celem tych ćwiczeń rekolekcyjnych było odnowienie wizerunku Boga w swoim sercu.
W Wielką sobotę 130-oma paczkami darami serca z okazji świąt Wielkanocnych obdarowaliśmy potrzebujących i chorych Parafian. Na Wielkanoc został także zakupiony nowy lichtarz pod paschał.
Na naszym cmentarzu firma ogrodnicza przycięła krzewy. Na wypłacenie jej skorzystaliśmy z dotacji Gminy na ten cel.
W kwietniu nad wejściami do kościoła pracownicy pana Kielocha zamontowali ozdobne daszki zrobione ze stali nierdzewnej, aby chroniły drzwi przed deszczem.
1 maja uczciliśmy Patrona naszej Parafii św. Józefa sumą odpustową, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Ludwik Duży Proboszcz ze św. Barbary.
W maju na Pierwszą Komunię św. naszych drugoklasistów radowaliśmy się już z postawionego w prezbiterium nowego marmurowego ołtarza stałego i ambonki. Tym samym została przezwyciężona ostatnia przeszkoda stojąca na drodze do konsekracji naszej świątyni.
 Prezbiterium zostało także wyposażone w nowe stylowe siedzenia dla służby ołtarza wykonane przez pana Mrowca. Zostały także zamontowane nowe mikrofony i wzmacniacz, przez pracownika firmy „Rduch”.
Po Pierwszej Komunii Świętej tradycyjnie udaliśmy się na majową sobotnią pieszą pielgrzymkę do Chybia, gdzie witał nas i gościł nowy Proboszcz.
Na początku wakacji dzieci z naszej Parafii pod opieką ks. Wikarego i Siostry Anieli wyjechali na tygodniowy wypoczynek do Zakopanego.
Na przełomie lipca i sierpnia firma pana Mrowca odmalowała wnętrze naszego kościoła, przy okazji zostały zakonserwowane specjalnymi środkami anty gżybicznymi ławki w naszym kościele i zostały zamontowane 4 „zacheuszki” na zbliżającą się konsekracje naszej świątyni. W sierpniu własnymi siłami przystąpiliśmy do rozbiórki najbardziej lichej części parkanu. Wkopaliśmy w nowym miejscu fundamenty pod nowy 42 metrowy parkan, uzbroiliśmy je i zalaliśmy betonem.
W ostatnią niedzielę sierpnia podziękowaliśmy Bogu za tegoroczne plony Mszą św. Dożynkową na zabrzeskim stadionie. Uroczystość ta wypadła imponująco co jest zasługą Sołtysa pana Wiśniewskiego, zabrzeskich rolników i opiekunów zabrzeskiego stadionu.
Odpust przy Kaplicy Narodzenia NMP jak zwykle zgromadził licznie Parafian. Sumie przewodniczył i kazanie wygłosił rodak ks. Mirosław Szewieczek. We wrześniu swoimi siłami rozpoczęliśmy wznoszenie murów nowej części parkanu. Praca ta wymagała dużej cierpliwości, precyzji i umiejętności na którą było stać naszych zabrzeskich murarzy. Firma pana Kielocha poprawiła i pouzupełniała gzymsy na kościele, przed jego malowaniem.
Firma alpinistyczna malarska z Nowego Sącza zajęła się malowaniem zewnętrznym naszej Świątyni. Pracę tę wykonali w tydzień.
Na wikarówce zakończony został remont ostatniej już salki, przeznaczonej na poradnię narzeczeńską.
W połowie października pracownicy pana Grygierczyka rozpoczęli wymianę bruku wokół kościoła. Zakończono ją 5 XII. Na Uroczystość Wszystkich Świętych pod nadzorem naszego zarządcy pana Józefa Wrzoła zostały odnowione grobowce pięciu naszych proboszczów sprzed ponad 100 lat. Na nowej części parkanu zawiesiliśmy 5 nowych stacji Drogi Krzyżowej. Wszystkie stacje zostały zakupione w sierpniu, w tym miesiącu zakupiliśmy także nowy baldachim i zrobiony został nowy katafalk.
Roratnie Nabożeństwa powoli przygotowywały nas do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.
Nasza parafialna grupa charytatywna w 2008 roku obdarowała najuboższych parafian paczkami na Boże Narodzenie zakupionymi z ofiar za świece Caritasu.
Zaniesiono także paczki świąteczne do 130 rodzin na Wielkanoc z akcji wielkosobotniego „święconego”. Fundowane są także przez cały rok szkolny obiady dzieciom z naszej szkoły.
Wsparty został wyjazd wypoczynkowy naszych dzieci do Zakopanego. Zorganizowany został w naszym kościele św. Mikołaj. Wsparliśmy także ofiarą Siostry Elżbietanki, oraz budowę kościoła w Krasnej.
Parafia nie zalega z płatnościami za 2008 rok na potrzeby Diecezji, Seminarium, Misji, PAT, KUL, ogólnopolskich i diecezjalnych zbiórek charytatywnych.


W 2008 r. zakupiliśmy i wypłaciliśmy:
1. Stalowe nierdzewne daszki nad drzwi
2. Stylowe krzesła do prezbiterium i stolik
3. Lichtarz pod paschał
4. Nowe mikrofony ze wzmacniaczem Rducha
5. Nowe Stacje Drogi Krzyżowej
6. 4 „zacheuszki”
7. Nowy Baldachim
8. Oświetlenie zewnętrzne do nowych 5 stacji
9. Malowanie kościoła wewnątrz
10. Malowanie kościoła na zewnątrz sama robocizna
11. Prace kamieniarskie, marmur i granit
12. Wymiana kostki brukowej, praca i materiał
13. Poprawa gzymsów na kościele
14. Cegła klinkierowa, beton, drut, cement, piasek, obmiary
15. Złocenie Tabernakulum
16. Kamienne daszki na nowy parkan
17. 5 grobowców dla księży
18. Nowa brama kościelna na plac
19. Połowa ławek na chór


Plany na 2009 rok:
1. Po skończeniu „Kolędy” montaż ławek na chórze,
2. Zainstalowanie w kościele nowoczesnego projektora multimedialnego,
3. Misje Parafialne, które poprowadzą księża Sercanie, a rozpoczną się w V Niedzielę Postu,
4. Wykonanie z kolorowej kostki herbu Zabrzega na wjeździe do kościoła przed bramą kościelną,
5. Pokrycie dachu nad nową zakrystią,
6. 1 V w odpust św. Józefa KONSEKRACJA naszej świątyni połączona z popołudniowym festynem rodzinnym na naszym zabrzeskim stadionie, który uświetni miedzy innymi występ zespołu „Eleni”.
7. 10 V Uroczystość Pierwszej Komunii świętej,
8. 23 V Jubileusz 50-lecia pobytu Sióstr Elżbietanek w Zabrzegu
9. 4 VI Bierzmowanie,

Statystyka:
1. Zabrzeg liczy na dzień dzisiejszy 3200 mieszkańców.
2. W niedzielę Chrystusa Króla było nas na Mszach św. 1330 parafian.
3. Chrzest przyjęło 35-ro dzieci w tym 18 chłopców i 15 dziewczynek.
4. Do I Komunii św. przystąpiło 38-ro dzieci ( jednego dziecka rodzice zrezygnowali z przygotowania go do Komunii.)
5. Na ślubnym kobiercu stanęło 17 par.
6. 214 razy odwiedzaliśmy chorych w naszej parafii w tym roku.
7. Rozdaliśmy 76000 Komunii Świętej.
8. Na naszym zabrzeskim cmentarzu pochowaliśmy42 osoby. W tym 25 kobiet i 17 mężczyzn. W tym 32 parafian i 10 z poza parafii.
Przekrój wiekowy:
- Od 40 – 60 lat 12 osób
- Od 60 – 80 lat 11 osób
- Od 80 – 90 lat 11 osób
i - Ponad 90 lat 7 osób
web stats stat24
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Copyright © 2005-2015 All Rights Reserved